Dragostea nu înseamnă să faci să creadă

Baal HaSulam, Esența Religiei și Scopul ei: O persoană mai dezvoltată recunoaște în ea o cantitate mai mare de rău, și atfel respinge și se separă de răul din interior într-o mai mare măsură. Cel nedezvoltat simte în el numai o cantitate mică de rău și astfel va respinge doar o cantitate mică de rău. Drept rezultat, el lasă toată această mizerie în interior, pentru că el nu o recunoaște ca mizerie.

Să presupunem că mă lovesc de rău în viața mea. Totuși, cabaliștii spun că acest rău, ca orice altceva, vine de la Creator. Se întâmplă să experimentez stări proaste și ele vin de la El. Prin urmare, ele îmi par o pedeapsă și aduc frică. De fapt, depunem majoritatea eforturilor noastre pentru a îndepărta asemenea pedeapsă. Se întâmplă că nici nu visăm măcar la bine, dar cel puțin încercăm să evităm răul, să scăpăm de pedeapsă.

O persoană mai dezvoltată înțelege că trebuie să facă bine, nu atât din cauza eventualelor pedepse, ci pur și simplu pentru că este bine. Merită să aduci bine celorlalți și ție însuți. Acest nivel al existenței nu-i mai permite să facă pur și simplu rău și să-i rănească pe ceilalți.

O persoană și mai dezvoltată începe să-și lege relația cu lumea prin noțiuni de răsplată și pedeapsă. Cu alte cuvinte, vede atributele sistemului: unele acțiuni duc la răsplată, altele la pedeapsă. Ca și cum ar fi un judecător, El își arată atitudinea, indiferent de numele pe care-l poartă, Natura, forța superioară.

Și unii merg chiar mai sus și conșientizează că nu există nicio pedeapsă. Dimportivă, dacă stările proaste îmi par pedepse care vin de la Creator, asta este de fapt o pedeapsă și o greșeală. Până la urmă, de la Creator vine doar bine și sentimentele mele neplăcute sunt cauzate de faptul că Îi sunt opus Lui. Trebuie să schimb această opoziție, să devin asemănător (Domeh) Creatorului, să devin o ființă umană (Adam). Apoi, fiind asemănător Lui, mă voi simți în bunătate.

Dar apoi apare întrebarea: De ce am nevoie de asta? Doar de dragul sentimentelor plăcute? În aces caz, sunt sălbatic, nu uman. Este posibil să devin chiar mai rău decât am fost înainte, transformându-mă în mizerie, dorind să profit de Creator. Sau nu am nicio alegere: trebuie să am stări plăcute pentru că altfel dorința mea nu mă va lăsa să fac nimic.

Poate îi voi cere Creatorului să mă ajute încă să fac lucruri bune, dar nu pentru răsplată sau pedeapsă. Vreau să mă deconectez de la ele, să mă deconectez atât de mult încât chiar în vasele mele (dorințe) să experimentez pedeapsă, întuneric; cu toate acestea, mă voi ridica deasupra acestei stări și voi rămâne în dăruire față de Creator. Există întuneric în dorințe și deasupra lor Îi voi da Lui Lumina, atitudinea mea corectă față e El

Sursa: Bogdan

Romania e vulnerabila?

E  o intrebare ! Unde-i vulnerabila, Romania?

Tocmai realizez că răutățile venite din partea Vocei Rusiei la adresa României se datoriază și faptului că un bețiv ordinar DEMIS și repus în funcția de președinte de către UE. ,a spus că el ar fi ordonat să treacă Prutul.
Legat de altceva, au apărut afișe electorale cu premierul care se adresează românilor sau psd-iștilor că trimite la Bruxel oameni care să apere România…să o apere de ce? De ruși? Avem NATO și Armata Română pentru asta.
S-o apere de Băsescu? La el ar trebui sa functioneze parlamentul și majoritatea parlamentară, Constituția și sunt motive destule să se poată scăpa de Băsescu.
De minciunile lui Băsescu? Ponta ? N-a făcut o treabă bună, ba a înrăutățit situația, acceptând lista lui Baroso, așa bine ne-a apărat, cât să nu fie DEMIS, pe drept,Băsescu.
Cel mai mare rău care ni s-a făcut a fost garanția capului lui Băsescu, ca apoi să stăm cuminți în băncuțe și să ascultăm de Europa, care a fost influențată de Băsescu, prin minciuni. Acum plătim deplin denigrarea lui Băsescu și alianța premierului cu el. Ne-a făcut un rău ireparabil! Suntem vulnerabili iar Băsescu rămâne acolo unde e datorită lui V.Ponta si a Europei! Iar, ea Ruropa are acum la granita doua mari probleme:

1-un conflict armat rus-ucrainian, caruia nu-i gaseste rezovare

2-un presedinte roman, mincinos si, fara scrupule care in tota existenta lui si-i tradat toti prietenii, de ce nu iar trada si pe ei Europeni…ca, nevoie nu prea mai are de ei…si atins tinta, s-a salvat…

 

Nu pot să nu tot repet până nu înțelege bine lumea! Si, nu inchei fara sa constat ca vulnerabilitatea e la Palatul Cotroceni! Nu stii, la ce sa te astepti de la acest individ !! Orice e posibil, la el!! A demonstrat-o cu varf si indesat!

Activitate vulcanică în zona Pacificului,

În ultima perioadă s-a observat o puternică activitate vulcanică în zona Pacificului, pe aşa-numita zonă a Cercului de Foc al Pacificului.

În Japonia, insula vulcanică Niijima a continuat să se mărească după erupţia din luna noiembrie, unindu-se cu o insulă vulcanică învecinată, denumită Nishino Shima, a cărui parte sudică continuă să indice o activitate vulcanică. Insula nou formată are un kilometru lungime şi s-a ridicat la aproximativ 60 de metri deasupra nivelului mării.

Denumită lanţul de insule Bonin, regiunea este compusă din 30 de insule vulcanice şi este localizată pe ”Cercul de Foc al Pacificului”, ce se întinde din Chile până în Alaska şi din Siberia până în sudul Noii Zeilande.

 

Nishino Shima s-a format prin erupţia unui submarin vulcanic gigantic care a ridicat solul format în urma erupţiei din anii 1970. Iniţial, experţii credeau că insula Niijima se va scufunda la un moment dat sub ocean.

În estul îndepărtat al Rusiei, în zona denumită Ust Kamchatski, vulcanul Şiveluci a erupt aruncând cenuşă vulcanică la o altitudine de şase kilometri deasupra nivelului mării, conform Academiei de Ştiinţe geofizice.

Pătura de cenuşă s-a întins în partea de nord vest a vulcanului însă nu a acoperit nici o aşezare. Vulcanul rămâne în continuare o ameninţare, institutul geofizi acordându-i cod portocaliu – pentru vulcanii cu probabilitate mare de erupţie.

În centrul Ecuadorului, vulcanul Tungurahua a aruncat cenuşă până la o altitudine de 10 kilometri, provocând îngrijorare cu privire la o potenţială erupţie. Activitatea vulcanului a putut fi resimţită pentru prima oară în luna februarie a anului trecut.

Tungurahua este unul dintre cei 8 vulcani activi ai Ecuadorului, de asemenea o ţară poziţionată pe Cercul de Foc al Pacificului. În zona vulcanului, ce se ridică la 5029 de metri deasupra nivelului mării, se găsesc mai multe sate.

Tundră milenară descoperită sub calota glaciară din Groenlanda

Sub stratul de gheaţă din Groenlanda a fost descoperită o tundră subterană care datează de circa trei milioane de ani.

Este vorba despre un peisaj îngropat sub doi kilometri de gheaţă, descoperit de o echipă de cercetători condusă de geologul Paul Bierman de la Universitatea din Vermont.

„Am găsit un sol organic care a rămas congelat în adâncurile stratului de gheaţă pentru 2,7 milioane ani”, a declarat Bierman. Descoperirea constituie o dovadă a faptului că această calotă glaciară a Groenlandei are o durată de existenţă mult mai mare decât s-a presupus până acum şi că a supravieţuit diverselor perioade de încălzire globală din trecut.

Prin urmare, chiar şi în etapele cele mai calde care s-au succedat de la formarea calotei de gheaţă, centrul Groenlandei a rămas stabil. „Probabil că niciodată nu a fost dizolvat complet”, a relatat Bierman în revista Science. „Acest lucru a permis tundrei să fie sigilată sub gheaţă, fără a suferi schimbări de-a lungul milioanelor de ani de încălzire şi răcire globală. În general gheţarii sunt descrişi ca puternici agenţi de eroziune, dar noi am demonstrat că această calotă din Groenlanda nu se comportă ca atare: în centrul său, eroziunea a fost incredibil de mică chiar începând de la formarea sa de acum aproape trei milioane de ani”.

Stratul de gheaţă a păstrat pământul de sub el ca un frigider, conservând acest peisaj antic care probabil s-a aflat expus la suprafaţă între 200.000 şi un milion de ani, înainte de a fi acoperit de gheaţă. Tundra trebuie să fi fost parţial împădurită, similară cu tundra verde din Alaska.

Comoara din portbagaj

Polițiștii de frontieră de la Vama Cenad, Timișoara, au capturat 800 de monede de aur ascunse în mașina unor români care veneau din Austria. În total, ar fi vorba de o cantitate de 11 kilograme de aur, potrivit agerpres.ro.

Cei doi bărbați care le transportau spun că aparțin unor rude din Austria și i-au rugat să le transporte în România.

„Este vorba despre 11 kg de monede din aur de 24 karate descoperite de polițiștii de frontieră în mașina unor timișoreni care veneau din Austria și care le-au ascuns în autoturismul lor. Monedele au fost predate Trezoreriei Statului, în vederea expertizării detaliate”, a declarat purtătorul de cuvânt al Poliției de Frontieră Timișoara, Mihaela Leș, citat de agerpres.ro.

Monedle sunt incripționate „Franz Josef 1915” și urmează să fie experitizate de specialiști. Primele concluzii arată că piesele ar fi din aur de 23,6 karate.

Remanierea PSD-ului o face DNA-ul

Obiectivul pe care eu il vad este acela  de  diminuarea serioasa a capacitatii PSD de a si mobiliza votanti  pentru europarlamentare si prezidentiale, la ordinul evident al lui Traian Basescu. Evident ca mai marii PSD-ului nu fac fata acestui tavalug si reactioneaza  slab, foarte slab ca si partid.
Sunt sigur ca la ordinul lui Basescu! Acum nu stiu si nu bag mana in foc daca nu  este, pe undeva si vointa lui Victor Ponta! Daca, nu cumva, in realitate, piedica majora pentru o guvernare sanatoasa e reprezentata pana la urma si de presiunile marilor baroni  venite din teritoriu!

Credeti ca lui Ponta i-ar conveni ca Liviu Voinea sa fie luat la intrebari de baraj de Nicusor Constantinescu pentru nepalata arieratelor nebugetate?

Credeti ca lui Ponta ii convine ca un primar, sa zicem  Mazare, sa il ameninte public cu non-combat la europarlamentare daca Portul Constanta nu se va transorma dupa cum doreste el?

Credeti ca lui Ponta nu i-ar fi mai usor sa conduca un  PSD,  care sa-i promoveze pe cei din generatia lui, daca marii baroni de genul Dragnea, Constantinescu, Cosma, Oprisan, Nicolescu etc, ar fi trecuti pe linie moarta?

Stiu ca multora le place sa traga concluziile astfel incat Basescu sa fie cel vinovat de toate si pentru toate… dar Kovesi a fost numita la DNA in urma unor negocieri intre Ponta si Basescu … stiti, careva- cumva in ce a constat acele negocieri? Si apropo .. . unde sunt marile anchete DNA din ultima vreme, mai ales cele care-i privesc pe sefii de CJ psd-isti, sunt pornite in urma unor controale/anchete efectuate de  Curtea de Conturi si de SRI! Astea nu sunt conduse de niste fosti pesedisti Nicole Vacaroiu si George Maior?

Ce am scris aici e doar o parere, fireste ca-i a mea si am argumentat-o asa cum m-am priceput eu mai bine!

Va doresc o saptamana linistita!

Cristian Chivu si-a anuntat retragerea din fotbal

 Fostul căpitan al naționalei României a anunțat azi oficial despărțirea de Inter Milano și de activitatea de jucător.

Fundașul în vârstă de 33 de ani și-a încheiat azi contractul cu Inter Milano, grupare alături de care a cucerit cele mai multe trofee din carieră: trei titluri în Italia, două Cupe naționale, două Supercupe, dar și Liga Campionilor și Campionatul Mondial al cluburilor.

Accidentările suferite în ultimii ani i-au scurtat cariera jucătorului român, selecționat de 75 de ori în națională, care ar mai fi putut juca la cel mai înalt nivel câteva sezoane.

Fiul antrenorului Mircea Chivu, Cristian a început fotbalul la Reșița, pe stadionul care îi poartă acum numele tatălui său. După un sezon petrecut la Universitatea Craiova, apărătorul a fost transferat de Ajax Amsterdam, la doar 19 ani.

În cele patru sezoane petrecute în Olanda, Chivu a fost căpitanul ”lăncierilor”, alături de care s-a impus, în 2002, în toate competițiile interne. A plecat apoi în Italia, la AS Roma, însă în perioada petrecută pe ”Olimpico” a cucerit doar o Cupă a Italiei.

Mutarea la Inter, din 2007, a fost una foarte inspirată, el devenind campion al Europei sub comanda lui Jose Mourinho, în 2010. Cristi Chivu a fost în echipa anului desemnată de UEFA în 2002, a cucerit trofeul Marco van Basten în 2000 și a ieșit de trei ori pe primul loc în topul celui mai bun fotbalist român al anului.

Chivu a scris un mesaj emoționant, pe care îl redăm mai jos, prin care marchează retragerea sa din fotbal ca jucător:

Sunt trist si fericit, rad si plang totodata si ma incearca un sentiment de satisfactie pe care nu-l pot descrie in cuvinte. Fotbalul mi-a oferit ceva ce imi va servi toata viata. M-a invatat ce inseamna pasiunea, ce reprezinta curajul, sacrificiul. Toate astea sunt o punte intre visuri si realitate. Stiu cine sunt, ce sunt, ce am facut, cum am facut si va pot spune ca a fost o calatorie plina de provocari. O calatorie in care nu am renuntat la visuri, nu am abandonat lupta cu provocarile pe care destinul mi le-a asternut in cale. Le-am infruntat plin de convingere ca voi voi reusi, ca voi trece mai departe, ca intr-o zi imi voi privi copiii si cu o imbratisare imi vor multimii. Atat si nimic mai mult.

Multumesc parintilor mei pentru educatia pe care mi-au oferit-o. Acum 24 de ani am inceput o calatorie motivat de o persoana care mi-a fost model si sursa de inspiratie. Ne-a parasit 8 ani mai tarziu si am crezut ca pentru mine totul s-a terminat. Aveam 17 ani. A fost tatal, antrenorul, prietenul si cel mai mare critic al meu.

Este prima persoana careia vreau sa-i multumesc pentru ca in toti acesti ani l-am simtit langa mine mereu. Am incercat sa fiu ca el, sa fiu demn, curajos, ambitios, corect asa cum m-a invatat. Inainte de a fi ceva, am incercat sa fiu OM. As fi avut nevoie de tata mai mult decat cineva si-ar putea imagina, decat, probabil, s-a gandit el in scurta noastra calatorie prin aceasta lume.

Multumesc tuturor antrenorilor cu care am inceput, celor cu care am colaborat de-a lungul timpului si despre care pot spune ca au fost o sursa de inspiratie continua pentru mine.

Multumesc cluburilor la care am activat pentru ca au avut incredere in mine si pentru ca mi-au oferit posibilitatea de a creste in tari si in orase diferite invatand sa devin o persoana mai buna. Multumesc tuturor suporterilor de la echipele la care am activat pentru ca fara sustinerea si fara pasiunea lor fara margini, succesele noastre nu ar fi fost posibile. Am respectat si onorat istoria si traditia clubului pentru care activam.

Multumesc staff-ului medical, doctori, fizioterapeuti, pentru sprijinul lor moral, pentru intelegerea pe care au avut-o in ceea ce ma priveste, pentru ca m-au suportat, dat fiind faptul ca am fost un record-man al accidentarilor. Daca imi permiteti si sper ca ma intelegeti, vreau sa-i multumesc in special medicului si prietenului meu, Franco Combi. Fara el nu aveam onoarea de a scrie aceste randuri.

Multumesc tuturor celor care nu apar in fata, dar care au un rol important in bunul mers al unei echipe de fotbal, oameni apropiati, cu care interactionam zi de zi, si care incercau sa ne faca toate mofturile: magazioneri, bucatari si tot persoanlul de intretinere. Cu respect, admiratie si in loc de „Bonjour” ramane „Au revoir”.

Am cunoscut multi fotbalisti in toti acesti ani, le multumesc tuturor pentru respectul pe care mi l-au oferit si vreau sa ii asigur ca a fost o onoare pentru mine sa le fiu coleg, partener de lupta si sa impartim infrangerile si victoriile. Veti ramane in inima mea pentru totdeauna. Vestiarul imi va lipsi cel mai mult.

Nu in ultimul rand, vreau sa-i multumesc sotiei mele, Adelina. A renuntat la visurile ei pentru a fi alaturi de mine, am crescut impreuna printre straini si am depasit momente grele. Ea este cea care m-a sustinut si inteles in cele mai grele momente, mi-a oferit dragoste, liniste si familia la care am visat. Le multumesc fetelor mele, Anastasia si Natalia, care au avut grija sa nu fiu niciodata trist si sa uit de orice suparare. Ele trei sunt mai presus de orice satisfactie profesionala pe care am avut-o sau o voi avea in viata.

Am intrat in aceasta lume tanar, in liniste, visator si plin de ambitie si ies cu ceva fire albe, multe cicatrici si cu convingerea ca inima mea e la locul ei chiar, daca am pus-o de fiecare data la dispozitia echipelor la care am jucat. Tata, sper ca esti mandru de omul care am devenit. Este sfarsitul unei calatorii… si inceputul, pentru restul vietii mele!!!”.

Cristian Chivu a evoluat in 75 de meciuri pentru nationala Romaniei! Fundașul român a învățat tainele jocului profesionist la Amsterdam, iar evoluțiile de la Inter Milano i-au adus consacrarea la cel mai înalt nivel!