Dezinsectie terestră in Călărași 29-31 iulie 2026

Primăria Municipiului Călărași informează locuitorii că, în perioada 29 – 31 iulie 2026, se vor desfășura acțiuni de dezinsecție terestră pe întreg domeniul public al municipiului, având ca scop combaterea țânțarilor și asigurarea unui mediu igienic și confortabil pentru cetățeni.

Pentru a minimiza disconfortul și a asigura o eficiență maximă, tratamentele speciale vor fi aplicate pe timpul nopții, în intervalul orar 21:00 – 05:00.

 

Menționăm că programul stabilit poate suferi modificări în funcție de condițiile atmosferice (vânt puternic, precipitații). În cazul în care meteorologia va impune prelungirea sau decalarea perioadei de intervenție, Primăria Municipiului Călărași va transmite noi actualizări în timp util.

 

Produsele utilizate în cadrul acestei campanii sunt avizate de autoritățile competente și fac parte din grupa principală III (TP18). Pentru tratamente vor fi folosite următoarele substanțe specifice:

– DELTATIM PLUS (substanțe active: deltametrin și tetrametrin, concentrație soluție de lucru 0,5%);

– PERME PLUS (substanțe active: permetrin, piperonil butoxid și tetrametrin, concentrație soluție de lucru 0,4%);

– SOLFAC TRIO EC 140 NF (substanțe active: cipermetrin, piperonil butoxid și praletrin, concentrație soluție de lucru 0,8%);

– VECTOBAC WG (substanță activă: bacillus thuringiensis, concentrație soluție de lucru 300 gr/ha).

 

𝐑𝐞𝐜𝐨𝐦𝐚𝐧𝐝a𝐫𝐢 𝐩𝐨𝐩𝐮𝐥𝐚t𝐢𝐞 s𝐢 𝐚𝐩𝐢𝐜𝐮𝐥𝐭𝐨𝐫𝐢

 

1. Crescătorii de albine sunt rugați ca în perioada efectuării tratamentelor de dezinsecție să ia toate măsurile necesare pentru protejarea familiilor de albine.

 

2. Evitați să circulați în aer liber (străzi, parcuri, locuri de joacă, plaje, etc.) în intervalul desfăşurării tratamentului şi timp de minimum 2 ore după aplicare.

 

3. Nu stationați în preajma echipelor care se regăsesc pe teren și/sau în raza de acțiune a aparatelor de dezinsecție. La vederea acestora, vă rugăm să vă îndepartați pentru a preveni inhalarea vaporilor de substanta, în special copiii, vârstnicii, persoanele cu afecțiuni cardiace/astmatice sau alergici la diverși compuși chimici.

 

4. Proprietarii locuințelor cu ferestre situate la o distanță de maxim 25 de metri față de aliniamentul stradal sunt rugați să țină ferestrele și ușile închise în timpul tratamentului și imediat după tratament.

 

5. Evitaţi expunerea animalelor de companie, a păsărilor şi a alimentelor în zonele tratate.

 

6. Spălaţi bine fructele şi legumele culese din apropierea zonelor tratate înainte de consum

 

𝐌a𝐬𝐮𝐫𝐢 𝐝𝐞 𝐩𝐫𝐢𝐦 𝐚𝐣𝐮𝐭𝐨𝐫 i𝐧 𝐜𝐚𝐳 𝐝𝐞 𝐜𝐨𝐧𝐭𝐚𝐜𝐭 𝐚𝐜𝐜𝐢𝐝𝐞𝐧𝐭𝐚𝐥

 

1. În caz de inhalare – îndepărtați persoana în cauză de zona de pericol într-o zonă de aer curat. În prezența unor simptome persistente se va consulta un medic. Nu se va induce starea de vomă.

 

2. În caz de contact cu pielea sau ochii – a se spăla imediat și din abundență cu apă timp de 15 minute. În caz că iritația crește și persistă consultați un medic.

Sursa: Primăria Municipiului Călărași

Poti sa iti spui parerea aici:

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.