Ieșire gravă în decor a lui Klaus Johannis! Manipulează ordinar privind așa-zisa Autonomie dată Ținutului Secuiesc! Acest Președinte ordinar vrea să acopere mizeria făcută de PNL prin atacuri de cea mai joasă speță. Acel proiect privind autonomia urmează să fie blocat la Senat, iar Ardealul rămâne teritoriu ROMÂNESC!
PSD a avizat negativ Proiectul de Lege inițiat de UDMR și a declarat public că nu îl susține.
„Proiectul de lege privind autonomia Ţinutului Secuiesc iniţiat de doi deputaţi UDMR este în egală măsură o ruşinoasă provocare şi un proiect profund anti-constituţional.” – a declarat Titus Corlatean
”Președintele Iohannis știa că PSD este împotriva proiectului privind autonomia Ținutului Secuiesc. Știa că la ora 14.00 acest proiect va fi respins definitiv de Senat. Așa cum au mai fost respinse multe alte proiecte similare de-a lungul timpului. Cu toate acestea, a avut această ieșire anti-românească și anti-democratică.” – Marcel Ciolacu
„Propunerea privind înființarea unui „Ținut Secuiesc” nu va fi adoptată niciodată de Senat, acolo unde PSD are majoritatea, așa încât „naționalismul de cabaret” al vedetuțelor politice va rămâne la fel de ridicol.” – Serban Nicolae
Proiectul a fost adoptat tacit fără să intre la vot pe ordinea de zi deoarece programul Parlamentului a fost dat peste cap din cauza pandemiei de coronavirus.
PSD-ul si parlamentul este de vina de tot răul din tara din spusele lui Iohannis la conferința de presă pe care o tine chiar acum,a fost nevoie de aceasta conferința pt.a incrimina PSD-ul si parlamentul,care vezi doamne vrea doar râul țării iar PNL-ul se lupta cu acest virus si este singurul care vrea binele românilor.PNL-ul find in cădere liberă în sondaje trebuie sa fie sprijinit de presedinte!
Intrăm și în relaxarea politică….!!! Nu am mai auzit de PSD de o lună. Incel