Andrei Caramitru: Ceaușescu a fost un cretin
În anii 70 – 2 vizite au schimbat traiectoria a două țări comuniste.
– Deng Xiaoping a mers în Singapore să studieze modelul lor – a rămas fascinat – după a trimis 50’000 de oameni să învețe toate detaliile. Și a aplicat în mare parte ce au învățat. Rezultatul a fost miracolul chinezesc
– Ceaușescu a mers în Coreea de Nord sub Kim Il Seng. A rămas fascinat de modelul ăla – de cultul imbecil al conducătorului, de izolarea lor. A aplicat în mare parte ce a învățat
Acum – tot rahatul din societate și sistem – “suveranismul” izolaționist, cultul dacilor, securiștii bătrâni – din zona aia vin de fapt, din rahatul total pe care l-a făcut ceașca .
Ceașcă a terminat cum a terminat groaznic sfârșit dar meritat, noi am dat faliment nimic nu mai funcționa nici de fiare vechi nu erau bune fabricile lui, aveam fix zero valută prin conturi. Ne-a salvat mare minune NATO și UE.
Apropo de marele conducător luminat Ceaușescu…Un cretin absolut. Dacă mergea în Singapore altul era viitorul lui și alta era situația – și noi nu am fi pierdut 20 de ani de mizerie cruntă nivel biafra (anii 80 și 90).
Articol preluat de la Andrei Caramitru
